10 Stycznia 2024
Czyszczenie cegły
Podstawowym materiałem w budownictwie już od czasów etruskich jest cegła. Na przestrzeni historii była rozmaicie wykonywana, co wpływało na późniejszą trwałość budowli. Kiedy nie znano techniki wypalania cegły w specjalnych piecach, wówczas była suszona promieniami słonecznymi. Taka cegła była znacznie słabsza od wypalanej, czego skutkiem jest stosunkowo niewielka ilość szczątków budowli, które wykonane z tego materiału przetrwały do czasów obecnych. Cegła też w zależności od regionu jej wykonywania przybierała różną wielkość, co też wpływało na kształt budynków.
czytaj więcej
29 Grudnia 2023
Pomaga nie proboszcz, a cała parafia
Parafia św. Andrzej Boboli w Rudzie Śląskiej to przykład zaangażowania parafian dzięki inicjatywie proboszcza. Ks. Piotr Wenzel wraz z parafianami buduje Dom Ubogich dla lokalnej społeczności. Początkowe małe kroki, jak obdarowywanie ubogich jedzeniem, bardzo szybko przerodziły się w stałe akcje - organizacja pieczywa od lokalnych piekarzy oraz wydawanie go ubogim 3 razy w tygodniu. Stało się to normą w rudzkiej parafii. Początki działalności w parafii św. Andrzeja Boboli to przede wszystkim namawianie do pracy nad sobą, do zerwania z nałogiem, udania się na terapię. Efekty nie satysfakcjonowały proboszcza.
czytaj więcej
20 Września 2023
Staram się być dobrym gospodarzem
Gdy wszedł na strych drewnianego kościółka, w którym został proboszczem, zobaczył spróchniałą izolację. Na zewnątrz wisiały resztki rynien, a woda lała się równo z dachu. Ks. Proboszcz Ryszard Honkisz nie przeraził się jednak, tylko od razu rozpoczął prace. Trwają 16 lat i przynoszą coraz lepsze efekty. Kościół od kilku lat jest na liście zabytków Szlaku Architektury Drewnianej, a także na szlaku drogi świętego Jakuba. Jest popularna nie tylko wśród parafian, ale i turystów. Ksiądz Honkisz jest dobrym gospodarzem i potrafi radzić sobie w bardzo trudnych sytuacjach, nawet tych budowlanych. Mówi, że wyniósł to z domu.
czytaj więcej
16 Maja 2023
Piknik z myślą o niepełnosprawnych
Niezwykłą kreatywnością wykazały się wadowickie nazaretanki, które zorganizowały piknik rodzinny, z którego dochód został przekazany na zakup nowego samochodu do przewożenia niepełnosprawnych osób. W wyniku zbiórki, przedsiębiorcze siostry zebrały 11. tys. złotych. Nazaretanki prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Wadowicach miały poważny problem. Samochód, którym od 20 lat wożą niepełnosprawnych, odmawiał posłuszeństwa. Pieniędzy na nowy brak, dlatego siostry postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizowały piknik, z którego dochód został przeznaczony na nowe auto.
czytaj więcej
14 Października 2020
Piece akumulacyjne ogrzewanie kościołów zabytkowych
Piece akumulacyjne nowej generacji spełniają normy europejskie, dlatego każda parafia która ubiega się o dofinansowanie z budżetu środków unijnych nie powinna mieć problemu z formalnościami i otrzymaniem środków na ten system grzewczy. Przychylna opinia konserwatorów, podyktowana jest skutecznością pieców i neutralnym wpływem na zabytkowe wyposażenie kościoła. Piece akumulacyjne to urządzenia grzewcze najnowszej generacji wyposażone w sterowanie elektroniczne. Zaawansowana technologia pieców akumulacyjnych zapewnia prawidłowy mikroklimat wewnątrz świątyni. To ważne w obiektach zabytkowych, w których znajdują się unikatowe wyposażenie.
czytaj więcej
08 Kwietnia 2019
Jestem księdzem budowlańcem
Mówię o sobie ksiądz budowniczy, bo nim jestem – opowiada ksiądz Jan Jarco, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego, który od kilku lat buduje kościół przy ulicy Komuny Paryskiej w Krakowie. I udaje mu się to, mimo wielu trudności.Taki portal, w którym będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami i poradami, to dla mnie świetna i bardzo pożyteczna sprawa! – chwali stronę www.obiektysakralne.pl Na placu budowy był zawsze sam i było mu nieraz naprawdę ciężko. Trudno wprost uwierzyć, że tu, gdzie dziś stoi prawie gotowy parafialny kościół, nie było kilka lat dosłownie nic.– Pamiętam dokładnie, było to sześć lat temu, kiedy zostałem ...
czytaj więcej