Kontrola dostępu w obiektach sakralnych
W obiektach, w którym jest wiele drzwi zamykanych na klucz, warto dla bezpieczeństwa i wygody zainstalować tzw. system klucza master. Polega on na tym, że zamki w poszczególnych drzwiach mogą być otwierane przy pomocy kilku kluczy mających różne zakresy dostępów w zależności od uprawnień lub funkcji pełnionych przez korzystające z nich osoby. Klucz master, zwany również generalnym, otwiera wszystkie zamki (tzn. wkładki patentowe) należące do systemu. Są także klucze grupowe, którymi można otworzyć tylko wybrane zamki, a także klucze indywidualne, otwierające jedynie jeden konkretny zamek. Takie systemy oparte na mechanicznych wkładkach patentowych działają w wielu obiektach sakralnych.
Wygoda i oszczędność
System klucza master oznacza wiele udogodnień dla jego użytkowników. Nie muszą nosić przy sobie pęku kluczy do każdych drzwi, które codziennie lub od czasu do czasu otwierają. Jeden klucz pasuje do wszystkich pomieszczeń, do których otwierania uprawniona jest dana osoba. To z pewnością duża wygoda, a jednocześnie pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się do pomieszczeń, do których nie powinien mieć wstępu. Istotną zaletą jest także szybkie otwarcie wszystkich drzwi w przypadku konieczności ewakuacji ludzi lub mienia. Jest też niestety pewna niedogodność. Jeśli w budynku mamy system wkładek mechanicznych, to w razie zagubienia klucza przez któregoś z użytkowników dla bezpieczeństwa należy wymienić wszystkie wkładki, które otwierał swoim kluczem. Jest to niestety dość kosztowne i czasochłonne.
Nowością, która ten problem rozwiązuje, jest system blueCompact firmy Winkhaus oparty na wkładkach i kluczach elektronicznych. Jak działa taki system?
Wkładki elektroniczne zewnętrznie niewiele różnią się od popularnie używanych wkładek mechanicznych, pasują do zamków i szyldów drzwiowych dostępnych na rynku. Wkładki otwierane są elektronicznym kluczem, który podobnie jak w systemach mechanicznych należy wsunąć do wkładki i obrócić. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
Wkładki elektroniczne to urządzenia wyposażone we własne zasilanie, które na podstawie informacji zapisanych na kluczu pozwalają, bądź nie, na dostęp do pomieszczeń. Klucz elektroniczny z wytrzymałego plastiku wyposażony jest w chip, na którym zapisane są jego uprawnienia dostępowe. Komunikacja pomiędzy kluczem i wkładką odbywa się bezprzewodowo.
Do zarządzania systemem blueCompact służy bezpłatna aplikacja działająca na smartfonach i tabletach. Przy jej pomocy można samodzielnie nadawać i zmieniać uprawnienia poszczególnych kluczy. W razie zagubienia, klucz można szybko zablokować, by nikt nieuprawniony go nie użył. Nie trzeba już wymieniać wkładek, które ten klucz otwierał. W przypadku zmian organizacyjnych w obiekcie, nie trzeba przerabiać wkładek, ani dorabiać nowych kluczy jak w systemach mechanicznych, ale wystarczy przekodować klucze elektroniczne, czyli nadać im uprawnienia do otwierania innych pomieszczeń. Można to zrobić samodzielnie przy pomocy aplikacji na własnym telefonie komórkowym. Taka zmiana jest prosta i bezkosztowa, trwa kilka chwil.
W skład systemu blueCompact może wchodzić do 25 wkładek obsługiwanych nie więcej niż 99 kluczami. Posiadając system blueCompact nie tylko decydujemy, kto może otwierać które drzwi, a także kontrolujemy, kiedy i przez kogo były otwierane, ponieważ wkładki rejestrują w swej pamięci wszystkie użycia kluczy – zarówno te z prawami jak i te nieuprawnione, z datą i godziną zdarzenia. Rozmiary wkładek blueCompact pozwalają wyposażyć w nie praktycznie każde drzwi przygotowane do montażu zwykłych wkładek. To idealna sytuacja zarówno dla obiektów nowych, jak i dla budynków modernizowanych. Instalacja wkładek blueCompact nie wymaga bowiem żadnego okablowania, co czyni system bardzo łatwym w instalacji.
Firma Winkhaus (ponad 160 lat tradycji) ekspert w dziedzinie zabezpieczeń mechanicznych, od kilkunastu lat specjalizuje się w innowacyjnych elektronicznych systemach kontroli dostępu. Z systemów klucza master Winkhaus korzystają już parafie, klasztory, świątynie i innego typu budynki kościelne. Firma ma w swoim portfolio m.in. Kompleks Klasztorny w Wigrach, Dom Zakonny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła w Stalowej Woli, Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu, Parafię Św. Patryka w Warszawie, Szkołę Salezjanów w Krakowie czy Dom Księży Emerytów w Będzinie.
Autor: Klaudia Mendyka–Waszkowiak