Relacja z Konferencji Obiekty Sakralne w Licheniu 18.04.2013
23 wystawców, stu uczestników, profesjonalne wykłady i konkretne pytania. Kolejna, bo już 37 konferencja z cyklu Obiekty Sakralne zorganizowana przez firmę Operante, odbyła się 18 kwietnia w Licheniu. Potwierdziła, że zagadnienia renowacji, remontów, nowoczesnego i ekonomicznego wyposażenia obiektów sakralnych, wciąż są niezmiernie ważne - zarówno dla gospodarzy kościołów, domów modlitwy, zakonów- jak i dla przedsiębiorców specjalizujących się w ofertach kierowanych pod adresem duchownych.
- To prawda – przyznaje Jerzy Grabek, konsultant ds. techniczno-handlowych Rotex, zajmującej się energooszczędnymi systemami grzewczymi. – W zeszłym roku uczestniczyliśmy w konferencji w Białymstoku i byliśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Operante, która umożliwia nam bezpośredni kontakt z inwestorami związanymi z budownictwem sakralnym. A jest to szeroki rynek wart zainteresowania. Bezpośrednie rozmowy z przyszłymi użytkownikami naszych urządzeń pozwalają nam dostosowywać nasze produkty do ich potrzeb.
Tym bardziej jest to ważne, że budownictwo sakralne nie jest branżą na tyle typową, że można do niej podchodzić schematycznie.
Stało się to właśnie przewodnią myślą Operante. Firma od lat jest skutecznym pośrednikiem między zarządzającymi obiektami o charakterze sakralnym a firmami, których produkty nastawione są właśnie na takiego odbiorcę. Cykliczne konferencje a także popularność portalu obiektysakralne.pl potwierdzają, że budowanie takiej platformy jest korzystne dla obu stron. – Znajomość branży, lista sprawdzonych i doświadczonych firm, którą dysponujemy i które możemy polecić, okazuje się w dzisiejszych czasach bardzo potrzebną bazą. Gwarantujemy jakość i chronimy przed złymi, nietrafionymi wyborami przy prowadzeniu inwestycji – podkreśla Agnieszka Karaś, szef Operante.
Dla proboszczów, którzy rozpoczynają prace remontowe czy renowacyjne to niezwykle ważne. Chcą wybrać dla siebie ofertę na jak najwyższym poziomie, za racjonalną cenę - zauważa ks. Prof. Piotr Sierzchała, konserwator diecezji włocławskiej.
W Licheniu swe produkty i ofertę zaprezentowało 23 wystawców. Wykłady umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z konkretnymi technicznymi rozwiązaniami, z nowoczesnymi technologiami i propozycjami dostosowanymi do indywidualnego i bardzo zróżnicowanego klienta.
Bardzo podoba nam się ta forma promocji, dlatego uczestniczymy już w kolejnej konferencji – mówi Stanisław Bieroński z firmy Hornet, oferującej system multimedialny Slajd. – Nie stosujemy agresywnej reklamy, dlatego spotkanie „na żywo” z potencjalnymi naszymi odbiorcami, jest szansą zaprezentowania naszej filozofii: w której stawiamy na jakość, trwałość i prostotę. To szansa także na rzetelną konfrontację i wymianę myśli oraz uwag, tak odmienną od tej, która jest w anonimowym i bezosobowym Internecie.
Firma Hornet proponuje nowoczesne multimedialne systemy dla Kościoła, łączące tekst, obraz, film i muzykę. – Korzystają z niej parafie, małe, duże, w tym również katedry – dodaje Stanisław Bieroński. – Urządzenie jest jedno, bardzo proste w obsłudze, intuicyjne i przyjazne, konstrukcyjnie dostosowane do konkretnego Kościoła. Księża, siostry i organiści, którzy z niego z powodzeniem korzystają, to jedna z najważniejszych naszych rekomendacji.
Podkreśla, że konferencje organizowane przez Operante, są profesjonalnie ukierunkowane na odpowiednich i zainteresowanych klientów. – To nie jest stracony czas – chwali.
Jerzy Grabek punktuje także różnorodność tematów poruszanych podczas konferencji. – Mam nadzieję iż jest bardzo dobrze obierana przez uczestników – zauważa.
Jest zadowolony, bo może podczas takich spotkań rozwiać wiele błędnych wyobrażeń o nowoczesnych systemach grzewczych i kosztach ich montażu – Mogłem obalić prawie wszystkie mity i fakty na temat pomp ciepła czy kolektorów słonecznych – uściśla.
A to ważne, bo urządzenia marki ROTEX to między innymi energooszczędne pompy ciepła, czyli urządzenia które służą do optymalizacji instalacji grzewczych, a co za tym idzie do obniżenia kosztów ogrzewania. – To przecież bardzo ważne dla każdej parafii – podkreśla.
Zgadza się z tym ksiądz Piotr Sierzchała. Podkreśla, że księża mają coraz większą świadomość, że wydają nie swoje pieniądze i starają się przyglądać każdej wydanej złotówce. – Dlatego wszelkie kwestie związane z obniżeniem kosztów utrzymania parafii są dla nich niezwykle ważne. Jeśli mają szansę oszczędzać energię o 20, 30 procent, to chcą to zrobić – nie ma wątpliwości.
Uczestnicy konferncji mieli także szansę wygrać dwie nagrody: główną – wielofunkcyjne urządzenie do kopiowania, skanowania i faksowania oraz oprogramowanie ułatwiające wyświetlanie tekstów pieśni i multimediów oraz wspomagające wygłaszanie homilii i konferencji.