Przy ochronie i opiece nad zabytkowymi obiektami sakralnymi ważne jest, aby połączyć siły i działać na rzecz dobra wspólnego. W końcu to na gospodarzach tych obiektów oraz przedsiębiorcach świadczących dla nich profesjonalne usługi spoczywa ogromna odpowiedzialność. Dlatego firma Operante od lat pomaga w nawiązaniu kontaktów między zainteresowanymi.
- Konferencje organizowane przez firmę Operante to pełen profesjonalizm – zachwala Jerzy Blazy dyr. ds. rozwoju marki Atlas Złoty Wiek. - Firma do spotkań przygotowuje się z dużą dbałością i starannością. Wszystko jest przemyślane, a program tak ułożony, że konferencja nabiera rodzinnej atmosfery – dodaje.
Potwierdza to ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży. - Ustalając program staramy się aby poruszane tematy przeplatały się ze spotkaniami i konsultacjami. Gospodarze parafii często potrzebują pomocy w podejmowaniu ważnych decyzji związanych z budową czy remontem kościoła. Konferencje są właśnie po to, aby mogli uzyskać takie wsparcie, i aby sami zapoznali się z nowymi możliwościami. Zdobycie merytorycznej i fachowej wiedzy jest tutaj głównym celem – mówi ks. Grabowski.
Konferencja Obiekty Sakralne zorganizowana przez Operante we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Łomży odbyła się 1 marca w Łomży. W spotkaniu udział wzięło ok. 100 osób, przede wszystkim duchowni z diecezji łomżyńskiej ale również ełckiej, białostockiej i drohiczyńskiej Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Konferencję patronatem honorowym objął ks. biskup Janusz Stepnowski.
Po raz kolejny nie zabrakło zagadnień związanych z renowacją, remontem, czy ochroną zabytków. Jednak tematem przewodnim konferencji było nowoczesne wyposażenie kościołów. - W zeszłym roku nastawiliśmy się głównie na temat konserwacji zabytków, w tym zdecydowaliśmy się na przedstawieniu nowych form wyposażenia obiektów sakralnych – mówi ks. Tomasz Grabowski. - Staramy się, aby co roku temat przewodni był inny, ale równie istotny dla gospodarzy parafii – dodaje.
Multimedia, oprogramowania, wystawy i nagrody
Wybrany w tym roku główny temat okazał się strzałem w dziesiątkę. Dużym powodzeniem cieszyła się prezentacja nowoczesnego multimedialnego systemu dla Kościoła, który jednocześnie łączy tekst, obraz, film i muzykę.
Przypomnijmy, że konferencje Obiekty Sakralne organizowane i współorganizowane przez firmę Operante od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. - Celem tych spotkań jest rozpowszechnienie wiedzy na temat tego, co istotne dla parafii i obiektów sakralnych. Ważne jest, że my przedsiębiorcy mamy możliwość przedstawienia kompletnej oferty. Co ważniejsze, mamy czas i miejsce aby zrobić to dobrze i rzetelnie, tak aby zainteresowani wiedzieli, że to co im oferujemy będzie im służyć latami - mówi Blazy.
Podczas spotkania nie zabrakło jakże aktualnego i ważnego tematu, czyli sposobu na obniżanie kosztów za energię elektryczną w budownictwie. Zalety takiego rozwiązania przedstawiła firma Steinel.
Ciekawym rozwiązaniem okazały się również kotły biomasowe, wykorzystywane jako alternatywne źródło ciepła w obiektach sakralnych. To ważne, również dla ochrony środowiska zagadnienie poruszyła firma Herz Armatura i Systemy Grzewcze.
- Trzeba również pamiętać, że duchowni oraz administratorzy obiektów sakralnych to inwestorzy, którzy aby prawidłowo dbać o powierzone im - często zabytkowe obiekty, muszą mieć odpowiednią wiedzę - dodaje Blazy i przypomina, dlaczego firma Atlas zdecydowała się na stworzenie specjalnej serii Atlas Złoty Wiek. - Serię Atlas Złoty Wiek marki Atlas stworzyliśmy z myślą o naszym dziedzictwie. Ważne, że świadomość o ich wartości historycznej w społeczeństwie rośnie. Dlatego tym, którzy opiekują się zabytkami należy się wszelka pomoc. My postanowiliśmy stworzyć specjalną serię, która pozwala na bardzo wierne odtworzenie pierwotnej formy rekonstruowanego materiału, tak w zakresie uziarnienia, jak i kolorystyki - tłumaczy.
O tym, że o zabytki nie tylko trzeba dbać, ale je również ochraniać przypomniała wystawa towarzysząca konferencji "Policja w ochronie zabytków sakralnych". Wystawa przedstawia odzyskane przez policję zabytki sakralne oraz najbardziej obecnie poszukiwane obiekty. Nad prezentacją czuwał Inspektor Mirosław Karpowicz, były szef Krajowego Zespołu do walki z przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu.
Uczestnicy konferencji mieli także szansę wylosować liczne nagrody usprawniające pracę parafii.
- Dzięki tej różnorodności wytwarza się atmosfera życzliwości i współpracy, a zainteresowani mogą wymienić doświadczenia i spokojnie porozmawiać. I o to właśnie chodzi - podsumowuje konferencję w Łoży ks. Grabowski.
Angelika Witkowska
|